Nu har vi bott här i drygt 9 år. Lika många år har bloggen levt om än inte så energisk som de första åren. Den kommer nog leva ett tag till, tror jag. Har inte kommit upp i där 1500 inläggen ännu.
Det här är första inlägget: Flytten till landet.
Visst har det varit fantastiskt och omvälvande att bo här. Sedan blev det 1465 inlägg till.
Det var kul att få reda på vad en katt egentligen är för något. Speciellt Norpan som var med mig överallt.
Alltid nyfiken och…
…kärvänlig.
Trots att Norpan har varit borta i över 2 månader, tittar vi i fönstret efter henne. Mycket av livet här kretsade kring Norpan. Hon var speciell och fick oss att skratta varje dag. Nu har vi de goda minnena kvar.
En tanke som vi haft är om vi skall bo kvar här till döddagar. Vi blir bara äldre och med det sinar krafterna till att göra allt man vill.
En dag stack vi iväg mot Jönköping.
Det var en husvagns- och husbilsmässa på Elmia. Hur stora är dom och hur ser de ut inuti i verkligheten? Bilder är missvisande för allt blir större.
Lite folk var det en vardag och mitt på dagen. Passar bra för oss som håller oss undan trängsel.
Det finns en del riktigt stora as. Där skulle hela släkten rymmas.
Husbilarna var intressantare.
Inspektion.
Det här är ett måste. Skiljer en del mellan märkena. Vissa var smäck i detaljerna.
Drömmar skall man ha men tänk så mycket det skulle bli att blogga om. Verkar vara en husbilsboom nu. Har läst om flera som förlagt sitt boende i husbil. Vilken frihet och allt man har finns på 4 hjul.
När jag nämnde det för Tommy när de var här, rynkade han på näsan. Senare fick jag en uppmuntrande filmsnutt av honom.
Det är så sorgligt med Norpan… Jag förstår att ni fortsätter titta i fönstret efter henne!
Ja tiden rusar på. Jag såg att jag var med dig/er här i bloggen från start. Kollade efter och jag har gjort 7403 inlägg här på WP sen starten 9/1 2010. Sen har jag en hel hög från gamla metrobloggen under 2009 också. Jösses…
Husbil går bort för min del eftersom vi alltid har en tendens att hamna i trånga gränder 😀
Ja, du har varit en flitig kommentator. Den flitigaste. Det är inte många inlägg du missat. Jösses så många inlägg du totat ihop!!!
Trånga gränder? Men baktill på en husbil kan man hänga .. Ett par elmoppar där skulle lösa trånga-gränder-problemet, tror jag. 🙂
Ha en bra dag!