Det låter som att jag slutat snusa efter 52 års snusande.
För ett och halvt år sedan slutade jag med löst snus. Det blev mycket renare hemma av någon anledning. Hittade lite rester nere i hemlighuset idag. Känner mig inte det minsta frestad men det doftade fortfarande ladugård.
Nu är det portionssnus som gäller. Beställs via nätet hos Snusbolaget. Det är en klar nedtrappning, för jag har tänkt sluta helt när andan faller på. Eller ifrån.
Brukar följa snusets resa via spårningsinformationen.
Snuset skickas från Årsta BT i Stockholm. Kan tänka mig att de har ett lager i Årsta.
Sedan transporteras snuset till Nässjö BT (brevterminal).
Då måste transporten passera på E4:an som vi bor i närheten av. Här skulle man kunna vinka till snuset men finner det ganska värdelöst.
Hur paketet sedan tar sig de 10 milen från Nässjö till Ödeshög är hemligstämplat av posten. Näst sista sträckan sker med postbilen. Den sista transporten sker med eget fordon. Fyra dagar tar hela färden.
Nu har hönsen goda dagar. De får allt från en misslyckad bakning. Två kakor om dagen går åt som smör i solsken. Igår fick hönsen de två första och de lever fortfarande idag. De måste ha magar av plåt.
Den korta period jag snusade i yngre tonåren så testade jag portionssnus. Helt värdelöst tyckte jag, för när jag hade lyckats pillra ut snuset ur den lilla påsen så var det knappt nåt snus kvar… Jag fattade liksom inte att hela påsen skulle in under läppen. Haha! Jag har alltid varit smart 😀
Lyckliga hönsen! Dom hoppas säkerligen på fler felbak 🙂
Det där med snuspåsar kan vara knepigt. Nu kan man göra påssnus själv på ett bättre sätt. För några år sedan skulle man pilla in snuset själv. Nu är det gjort i halvfabrikatet. Man skall blötlägga hela klabbet i den smak man vill ha.
Hönsen hoppas inte på fler felbak, de hoppas på nybakade havrekakor. 🙂
Ha en bra dag!
Vilken lycka för hönsen 🙂
Förstår att det är lite bekvämare med portionssnus!
Det blir inte alls någon snus på golvet där jag lägger in. 🙂