Idag var det frisk luft som gällde några timmar.
Tog bilen med släpet och körde en liten bit på vägen. Här brukar det finnas kor i hagen. Nu var de på ett annat ställe.
Det var de här stockarna jag åkte hit för. Tyngre än tyngst. Jag har fått dem av grannen. Plötsligt hör jag ett råmande bakom ryggen.
De hade hört hur kedjorna rasslade. Lika nyfikna som hönsen hemma. Klicka på bilden för att förstora.
Det tog en timme att lasta och jag hade fin publik hela tiden.
De finns flera sådana där björkar som jag får ta. Här går det förmodligen inte att köra med skogsmaskiner. Marken blir förstörd. Jag bugar och tackar.
På hemvägen stannade jag till vid Björkhagen, som jag kallar den. Här finns massor av små björkar på marken på stor yta. Perfekt ved. Här brukar korna också gå. Jag tror inte jag ger mig in där när korna är ute. Mest tjurar. De skulle komma på fem minuter.
Ikväll kommer jag somna som en stock.
Absoluta sanningen:
KOR GLOR !
Haha, det gör dom verkligen.
Hoppas du inte drog några timmerstockar när du hade somnat som en stock 🙂
Ha en fin start på veckan!
Inga timmerstockar dragna. Sådan brukar komma fram i samband med öl. 🙂
Tack detsamma!
Kor är jättesöta, men visst känner man sig uttittad av dem 😀
Ha en bra dag!
Dom är riktigt söta. 🙂 Tack detsamma!