Hugo och tjejerna

För en månad sedan blev jag inbjuden till höns-marknad.

Jag blev inbjuden av Lotta via Facebook. Hon kokade kaffe och gjorde smörgåsar med stekt ägg på innan vi åkte iväg vid 9-tiden. Det tog en timme att åka dit.

Två och en halv timme kvar innan försäljningen av höns skulle börja. Vi fikade. Det var hett ute. Sitt du kvar ett tag i den svala bilen, sa jag till Lotta, så ska jag kolla efter höns. Hon tackade ja. (Hon hade säkert räknat ut vad jag skulle fästa mitt intresse på, tolkade jag det som. Hon är inte dum.) Jag sprang iväg som ett barn till ett glasstånd.

 

Jag hade planer, 2 och en halv timme…inte att slösas bort. En lott på en traktor för 100:-. Steg 1 avklarat.

Hittade en gammal goding där bakom ett hus. En vägskrapa. Sådana såg jag på vintrarna i början på 50-talet. Då var de stora, gula och imponerande. Fängslande.

Sådant här skippade jag. Jag var nöjd efter smörgåsen. Dessutom, köpa sådant här i sommarvärmen är som att be om dålig mage.

Här fanns det saker som man inte får till daglig kost.

Det fanns mycket av traktorer och gammalt. Här är ett riktigt hembygge. Han måste haft väldigt roligt för det där är inte uttänkt på en timme. Tänk att komma hem med den till Skorpan. Det skulle vara populärt. Bygget motsvarar…

…en sådan här baklastare. Sedan var det då hönsen.

Så bråttom med hönsen. Rusade runt som en skållad råtta och hittade de här. En hel familj av Dvärgkochin. Handtama och såldes endast i grupp. Unikt! Jag fick samma känsla som jag fick när jag hittade Skorpan på Hem-net; Vill ha! Många var intresserade men inte ställt sig i kö.

Sprang ännu fortare upp och hämtade Lotta för att vi skulle kunna avlösa varandra först i köbildningen som blev.

Den där en och halv timmen gick fort, för vi hade det trevligt med säljarna Ankie och Göran.

Hönsen hade det jobbigt i hettan…

… men de pysslades om av säljarna och Lotta. Han heter Hugo och kommer alltid att heta så. Han har dock fått ett inofficiellt efternamn; Boss.

Klockan slog halv ett. Affär och sedan raka vägen hem fort som…

Insläppet hemma gick smärtfritt eftersom vi inte hade någon tupp som tog emot. Här är Hugo och tjejerna.

Vi har kollat flera gånger idag och de verkar gå ihop.

Det skall bli intressant att se hur många som sitter på den här ikväll. Eländet som måste göras något bättre av. Vore skönt med en dräng.

Tack för en trevlig dag, Ankie, Göran och Hugo med tjejerna!

Detta inlägg publicerades i Höns, Utflykt. Bokmärk permalänken.

7 kommentarer till Hugo och tjejerna

  1. Ama de casa skriver:

    Grattis till nytillskotten! Men du… Glömde du kolla ifall du vann den där traktorn? 😉

    Ha en fin söndag med Hugo, tjejerna och alla dom andra där på Skorpan 🙂

  2. macilane skriver:

    Är det inte ett ordstäv som säger ”själv är bäste dräng”?? Så brukar det vara i Småland, hehe.

  3. Ruth i Virginia skriver:

    ”Hönsbytardag i Österbymo”
    Va´ kul! Låter som nånting från för 100 år sen.
    Och ni köpte hela familjen! (räven ska väl ha sitt, eller hur?)
    Så nu får vi vänta ända till augusti, innan du får din traktor,
    för det är ju ingen tvekan om att du kommer att vinna. 🙂

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s