I fredags hade vi haft Bodil här i 14 dagar.
Sista dagen hade vi sällskap av Isak också.
Det är kul att ha småfolk här. Vi tog våra promenader med hunden. Samtalet blir annorlunda och klurigt. Mycket som rör sig i huvudet på en 8-åring.
Spel är ett nutida nöje. Knappt att man hänger med.
Nu har Isak ett intresse av Titanic. Han hade en liten plastmodell med sig och i spelet kunde han springa omkring på det sjunkande skeppet.
Isak beställde pannkaka till lunch. Bra val. Jag underhöll med en massa fånerier och Isak tyckte det var kul till en början.
Sedan blev han allvarlig och vände sig till Kommandoran: ”Håller han alltid på så här?” Han ville tydligen ha lugnt. Gissa om gubben blev tyst.
På eftermiddagen åkte de hem. Det blev tomt.
Katterna kommer nog också att sakna hunden. Sara och Bodil kom bra överens. Truls var inte alls intresserad av hundens lurviga svans som han varit tidigare.
Jag satte igång med drängarbetet när det blev tomt.
Hämta in ved. Det börjar tunnas ut i vedboden. Vintern måste ta slut i mars. Trött på vintern.
En kärra räcker i 5 dagar.
Jag delar den för att den ska passa i kamin och kakelugn.
Hönsen längtar ut. De står i dörröppningen och pratar om grönt gräs.
Nej, det är inte soluppgången utan lampan på Den gamla damen som gör att jag hittar hem.
Nu har vi också snö 🙂 Inte dumt alls faktiskt, den kommer väl att vara ganska precis i en vecka sen lämnar vi den bakom oss. Lagom, tycker jag 🙂
Det är ju skönt när man kan välja. Snö eller inte. En vecka är lagom. Se upp i skidbackarna! 🙂
Usch ja, visst är det trist med snön. Även vi har fått hit den till Helsingborg 🙂
Förstår det är tomt och tyst utan Bodil och småfolk!
Vintern är trist nu. Fast nu är ni i Sverige och hos småfolket. 🙂