Nä, det blev inte som vi tänkt oss. Det är fortfarande sjukstuga. Vi ger det till måndag, sedan ringer vi vårdcentralen.
Men här vilar inga ledsamheter. Kollar film och serier på paddan som hänger över sängen. Sonen Tommy tipsar. Netflix och HBO ställer upp mot betalning. Skitpengar om man jämför med radiolicens eller en biobiljett. Kommandoran är nere på FB, kokar kaffe och funderar på middagen. Jag är bortskämd.
Mellan varven kollar jag läget. Rådjuren brukar komma upp den vägen.
Kollar man noga, så står ett rådjur där i det gröna mitt i bild. Fridfullt.
När jag ändå är på benen, kan jag kolla på domänerna där vi aldrig är. Vi och vi…
…Norpan har varit överallt. Jag har sett henne utforska därnere. Bilden tagen idag. Hon ger sig ut en stund varje dag oavsett väder.
Tittar jag åt söder, känns det helt rätt. Här ligger det som jag kanske kommer att göra. Har legat där länge nu och ingen bryr sig. Ingen granne i alla fall. I Stockholm 1998, stod grannen och pekade på varenda maskros på vår tomt när jag kom hem på fredagarna. Maskrosorna fröjdades med min tillåtelse. Han dog visst av stress så småningom. En del förgör sig själva. Är det detta som kallas Karma?
Kollar jag i norr, ligger hela min själ därnere; Den förbjudna staden. Så mycket som skall göras och så få som skall göra det. So what?
Har inte orkat läsa mina goda vänners bloggar och ge kommentarer men jag kommer att läsa så småningom.
Hoppas ni kryar på er å det snaraste nu då. VC är ingen trevlig utflykt…
Fina utsikter har du där över ägorna 🙂
Tack Ama!
Va´ tråkut att du ä sjuk, Janne!
Kanske du överfirade din 70-årsdag. Tog för mycket ur den gamla kröppen.
Norpan har övergett dej? Rädd för baciller antagligen.
Tur att Kommendoran är på fötterna och kan sköta om dej.
Skickar ”good vibes” över Atlanten.
Tack!
Jag önskar dig allt gott och att du snart blir helt bra igen!
Tack!
Krya på kramar från oss!