Sommar idag igen. Det skall visst vara så här hela veckan.
Måla passade perfekt idag. Sällan det passar mig, förresten. Har kanske kommit in i en ny fas.
Passade även på att måla framsidan på kyrkan. Mer skulle jag inte hinna. Måste städa på byggplatsen.
Norpan var synlig i 2 minuter då hon gick runt och sniffade på hängrännorna med tillbehör.
Det var kärran. Kärran skulle stresstestas.
Städat och i ordning på byggplatsen.
Gick in till Kommandoran för att dricka ett glas vatten. Hon hade gjort en kålpudding.
Kollade ner i kastrullen med steksky från kålen. Grunden till såsen.
Gick ut igen och kikade uppåt himlen.
Ni bor i pensionärsdrömmen, som en vän på FB sa till mig. Här skulle man kunna isolera sig och strunta i verkligheten utanför. Fick faktiskt det rådet av en som isolerat sig från verkligheten. Hur skulle jag kunna göra det, jag som fortfarande har tankeförmågan kvar? Det som sker, påverkar oss också, även om vi bor så här. Framför allt vår barn och barnbarn. Kommer kanske en dag då jag är ofrivilligt isolerad i huvudet, tills dess… Sämsta rådet jag fått, förresten.
Ett stresstest är att lyssna på radio. Idag handlade det om jordbävningen i Italien, någon mildrande dom för en asylant som våldtagit och ett asylbråk på boendet i Viebäck (Hiebäck) i Småland. Asyleländet och migrationseländet och det kommande. Under hela dagen numera. Följderna av ett decenniums vanstyre. Någon egentlig integrationsplan saknas och har gjort så i 30 år (55 utanförskapsområden) . Som följderna av detta skulle jag kunna göra en lång lista, en lista som kan sammanställas från vanliga media. Mörkandets tider börjar gå förbi. Jag avstår från listan.
Klarar ni stresstesten? Till er som lever i landet Absurdistan.
Vet inte om jag ska skratta eller gråta.
Dårar. De sitter i regeringsställning nu. De har aldrig gjort något drastiskt åt miljöproblemen. Med miljöpartiet vid makten, har försvaret fått tillåtelse att skjuta ut 1000 ton mer miljöfarligt i Vättern. Vattentäkt för en halv miljon människor. MP lurade Reinfeld. Han kan inte vara svår att lura. Han har lurats med i globaliseringsplanerna också men när det blir verklighet i Europa, har han skaffat sig ett säkert ställe långt från Europa. Välavlönad som han är av Bilderbergergruppen och CO. Han viskar i örat på Batra, komikkärringen. Hon och hennes man borde byta jobb. Tror det skulle gå bättre för M. Allt kan styras med pengar; folkförflyttningar och ett till slut ett ”vi och dom”, herrskap och tjänstefolk. Europa innehåller för mycket dyrt kapital i form av människor som har privilegier. Sverige är överrepresenterade i Bilderbergergruppen. Lättlurade politiker som de är.
Skicka skatten till solen liksom ni gör till kärnkraftsverken.
Det är inte lätt att vara kvinna idag. Inte ens på landsbygden.
På grund av lyxmigranterna som äntrat landet. Pensionsräddare? Glöm det.
Under tiden….
En totalt nedmonterad välfärd, en polis i kaosliknande tillstånd. 250.000 fattigpensionärer, eskalerande barnfattigdom. Speciellt i utanförskapsområdena (55) på grund av hög arbetslöshet. Människor dör som inte skall. Ett järnvägsunderhåll som borde skämmas för sig. En infrastruktur i skämtets anda. Vad bra att Pokemon-Go ändå fungerar. Vuxna människor sysselsätter sig i dagens Sverige.
Ett rättsväsende som får betalt i hasch. För att förövarna ska kunna fortsätta destabilisera samhället.
Detta fjäskande för islam. Kvinnorörelserna i Sverige är knäpptysta. Läs FI.
Mycket läsvärt.
http://www.gp.se/nyheter/debatt/det-%C3%A4r-ni-som-krattar-manegen-f%C3%B6r-terrorn-1.200465
Nu blir det snack om global uppvärmning igen. En skyldig gripen och släppt. Över 1000 bilbränder. Det bränns på. Snart går det inte att brandförsäkra bilen. Vilka ska få strängare straff när ingen grips och lagförs? Senaste lagförslaget ifrån den sittande. De bara sitter på sina feta rövar och kvitterar ut, försöker bara snygga till opinionssiffrorna.
Gammelmedia eller fegmedia. Hade det var en svensk så vore det inte pixlat.
”Rasistisk” media.
Den sinnesslöe och den s.k. statsministern har en sinnesslö som rådgivare. Hand i hand.
Skönt att ösa ur sig. Jag duschade av mig resdammet från dagen, gick in ock käkade kålpudding med god sås. Skulle kunna käka det varje dag.
Kärran klarade stresstestet, gjorde ni som bor i landet Absurdistan?
Om jag klarade stresstestet? Nja… Jag instämmer bara med Moa:
😉
😀
Efter att ha läst Jannes dagsnyheter törs jag knappast öppna Washington
Post och läsa om vad Trump har haft för sej. Rena barnaleken i jämförelse.
Och LUDVIKA – min hemstad! Snyft, snyft! Det var verkligen en massa
”intressanta” rapporter. – Men du har rätt – bara för att man bor i ett
avsides paradis, med höns och katt och verktyg och kålpudding,
kan man ju inte låtsas att allting är bra i konungariket Sverige.
Det är många som tycker att jag ska vara tyst, men det kan jag inte. Hört från en svensk journalist som nyss varit i USA. Han var förvånad över att så många ogillade Clinton. Är det som att välja mellan pest och kolera?
Det har aldrig nån gång varit två presidentkandidater som är
så illa omtyckta som Clinton och Trump. Man skulle ju tro, att
av de 17 Repulicans som startade, man kunde ha valt
en icke-Trump. Demokraterna – De enda två som ställde upp
var Clinton och Bernie Sanders (båda nära 70). Och Trump är 70!!!
Allt är långt i från väl i det stora landet i väster.
Trots allt – Clinton har en fantastisk bakgrund med 8 år i Vita Huset
och många år som senator fr New York State, innan hon Obama
utnämnde henne till chef för Utrikesdepartementet. Trump har
ingen erfarenhet – dessutom är han helt taktlös och odiplomatisk.
Kålpudding var standard under kriget, när det var strikt
köttransonering. Njut säjer Ruth!
Det är nog värre i det lilla landet i öster, tror jag. 😦