Det är långt ifrån ordning på torpet men för varje dag blir det mer ordning.
Grävaggregatet till Mulle ska sättas på. Det står därinne i bråten. Att bara lyfta undan bråten kändes inte bra.
Rensade en hörna i huset intill. Här kan jag ha balarna med isolering.
Inne i det här huset som är byggt runt ett träd. Den där stubben retar gallfeber på mig.
Allt det här skräpet fanns i hörnan.
Den här släpade jag hem från återvinningen en dag för att skulle finnas med på bloggen. Nu åker den tillbaka.
Den där stubben ska jag ha bort. Tog kontakt med en firma som fräser stubbar. De skulle ha 5000:- för att ta bort. Det är pengar vi inte har för att ta bort en stubbe. Fick en ide när jag kikade ner i den.
Stoppade ner en domkraft i hålet.
Det knakade och brakade.
Den gav med sig med ett dån.
Nya tag med domkraften. Det kommer inte att bli stubben del 1, del 2 osv. Jag lovar. Den kommer bara att vara borta en dag.
Avslutade dagen med att släppa ut hönsen. De har varit instängda över en vecka.
Förberedde en mobil livvaktsstol.
De tog inte lång stund förrän de sprang uppåt. Jag hängde på.
Det är gott att se dem sprätta i marken. Efter en timme gick de ner frivilligt och satte sig på pinn.
En envis stubbe.
En envisare gubbe.
Heja, heja, heja, Janne!
Det var ju ett litet rim. 🙂
Dynamit? 😀
Härligt att se dom lyckliga hönsen 🙂
Lyckan vore att ha dynamit. Fast då hade vi ingen uttagsautomat kvar i samhället. Bolagen skulle också behöva ha stäng för att renovera. 🙂
Uppfinningsrikedomen känner inga gränser!
Hehe, Ibland snurrar det rätt. Måste vara friskluften.
Snurrar rätt allt som oftast, mycket frisk luft 🙂
Du är snäll Jari. Har du glömt alla misslyckanden? Finns mång på bloggen. 🙂