Idag skulle de ske många saker, tänkte jag.
Fixa till tippanordningen på kärran. Jag är lömsk på den elektriska domkraften. Klarar den mer än 10 lyft? Den skramlar betänkligt. Jag har en reservplan men ska i alla fall prova denna.
En stunds mixtrande och fästet till domkraften var utskuret…
…ur den stora filén.
Så här gick det till:
Där stod jag som en hjälte i gnistregnet.
Lite borrning är alltid trevligt. Olja är ett måste när man borrar i metall. Jag har förstört många borrar innan jag visste.
En provisorisk fastsättning av domkraften. Här kommer det att bli mycket mäta och testa. Norpan var osynlig hela tiden. Jag saknade henne.
Gick en sväng bakom Den Gamla Damen. Jag har sett henne komma därifrån flera gånger men nu ingen katt. På kvällen tänds lampan med en rörelsesensor. Då vet vi att hon är därnere. Jag gick tillbaka mot verkstaden.
Norpan kom skuttandes och for upp i sitt egna klätterträd. Lite ”duktig katt” och hon far omkring för att visa sina trick. Allt var som vanligt. Kom på varför hon varit osynlig. Hon gillar inte metallslöjd. Plockade ihop för det började regna.
Tände upp den goa fläskgrillen.
Det blir varmt som i en bastu därinne. Ikväll ska Kommandoran och drängen duscha och tvaga sig. Vi brukar göra det i början av varje månad. Man måste ju hålla sig fräsch.
WOW! Rena rama stålkatten! 🙂
Stålkatten var det rätta för henne fast hon inte gillar metallslöjd. 🙂
Den där katten kan du sälja för mycket pengar – till en cirkus kanske?
Ja, ett bad varje månad är skönt, vare sej man behöver det
eller ej. Glad april – min favoritmånad (för jag fyller år).
Grattis på Din Födelsedagsmånad! Du gör som Ama och firar hela månaden. 🙂
sv: Jo, Frolic är hundmat. Dom där ”flingorna” såg ut precis som frolicar… 😉
Bra att du sa ”ser ut som”, annars hade jag undrat vad du matar Stalkern med. 🙂