Idag tog vi en tur norröver. Kom iväg tidigare än vanligt för en gångs skull.
För egen del tyckte jag det var skönt att komma ifrån kyrkan en dag.
I samhället var det full rush som vanligt.
Blåsten sög tag i bilen och det ven i takräcket. På fältet producerades det el. Vi hade precis passerat en…
…som stakar sig fram. Kommandorans kommentar: se på idioten, kan han inte lugna sig till vintern. Hennes intresse till sportande är svalt.
Bönderna höll på med sina marshmallows.
Tog en bild åt fälten och fick se något underligt på himlen. Spåren i molnen till vänster och den blanka tingesten till höger. Kan det vara ett UFO? Jag sa inget till Kommandoran, för då hade hon kallat mig för ett UFO. Tänker inte säga det till någon annan heller.
Vårt första mål var kvarnen i Kvarntorp.
Nu börjar snart säsongen. Domherrar, Talgoxar, Hackspettar… se inlägget ”Fåglar”. Första vintern hade vi 4 par Domherrar, 2:a året 7 par och förra året 12 par. Vi förväntar en anstormning. Kommandoran säger att de lär sina barn i fågelskolan var maten finns. Med i lasset var hönsfoder såklart.
Är man så nära, går det inte att låta bli ett besök på kondiset i Väderstad.
Den här bilden är väl annorlunda? Sanningen är den att ätit upp halva min när jag kom på att ta en bild.
Nästa anhalt var City Gross i Mantorp för att komplettera provianteringen. Den obligatoriska tiggaren är också med på bild. Får säga som Mona Sahlin sa inför valet 2010: Alla(h) ska med.
Därinne har jag förbud att scanna. Missade en vara för några månader sedan och det blev kontroll. Vi stod där med skammen och fick plocka upp alla varor. Jag får höra det varje gång. Skammen består, hon är inte nådig.
På hemvägen såg vi Omberg i horisonten, 262,8 m ö.h. enligt Wikipedia. Det är ungefär en mil bort till Omberg på bilden. Tankarna for vidare till kyrkan därhemma och vad jag skulle göra i morgon eller någon annan dag. Nu var det fredag och helg.
Jösses vad sugen jag blev på en leverpastejmacka nu. Preciiis en sån där som på bilden. Undrar om dom har sån leverpastej på skandinaviska affären tvärs över gatan? Hoppas… 🙂
Det får vi innerligen hoppas på! Rapportera gärna. 🙂
Dom där vita 4-kanterna på fälten är väl koägg`??????????????????
Ja j….r !!! Det har jag aldrig tänkt på…. 🙂