Hade helst velat visa en bild på en ekorre.
Det kan jag ju göra men den är inte från Skorpan. Den var här första året men sedan har vi inte sett den.
Nej, den här ekorren går på två ben och har sina samlingar nere i Den Förbjudna Staden. Där upphör alla övriga likheter.
Jag tror förstås att den riktiga ekorren har en bättre ordning på sina grejor.
Här är en röra utan dess like och här skulle det rensas idag. Det var därför jag satte ihop hyllan igår.
Två timmar senare syntes bordet. Radion stod på och tankarna på annat håll.
Tiden gick och helt plötsligt var det färdigt. Nu kan jag flytta bordet för att komma åt kortväggen.
Allt sorterat och lagt på hyllorna. Skräpet i soporna.
Skruv till förbannelse. Mycket kom jag inte ihåg att det fanns.
Inte nog med detta, för det finns en samling i det andra huset också.
Huset med det gröna taket och icke fullbordad målning. Mossa på taket ser fint ut men det är inte hälsosamt för huset. Känns tryggt att inte jobben sinar.
Snyggt upprensat där! Men du kanske borde sortera bort lite av skruvarna också… 😉
Aldrig. Men jag sålde faktiskt en låda skruv på Tradera en gång. Mässingsskruv som man inte använder. Fick 135:- för den. 🙂
Du är alldeles otrolig! Det är så infernaliskt roligt
att läsa din blogg, för den är så totalt annorlunda.
Du känner glädje i jobb, som andra (jag) skulle tycka
hugaligen illa om.
Och du är transplanterad från Stockholm! Imponerad!
Åh, ja – GLAD PÅSK!
🙂 GLAD PÅSK! 🙂