För några veckor sedan hade vi besök av….
…familjen från Högdalen. Det gick en kvart, sen började Elsa och Max prata om vattenkriget. Ett sådant vi hade förra sommaren.
Morran var också med och därför…
…flyttade vi upp katternas saker på övervåningen. Där får sakerna vara nu.
De hänger ändå rätt mycket där på dagarna.
Katterna smet in och ut iallafall trots att Morran var på nedervåningen. Tror inte hunden märkte något.
Det blev inget vattenkrig denna dag.
Det blev det som brukar; titta på hönsen och middag.
Detta var dagen när det skulle ske. Max bestämde att det skulle vara ”alla mot mig”.
Han tilldelade mig ett ”vapen”. Först skulle dock familjen åka upp på Omberg*. De frågade mig om jag ville följa med. Tackade nej, ”jag har varit där så många gånger”.
Egentligen hade jag andra planer. Stack upp till Lattjolajbanaffären och köpte två riktiga bössor. Expediten garvade, stod tydligen skrivet i pannan på mig att jag skulle ha dem själv.
Sedan bröt det ut till allas glädje**. Kommandoran var krigsfotograf. Nedan en bildkavalkad.
Det hela slutade med att alla var totalt blöta.
Maria och Helene fixade dagens middag.
Crepes med champinjonstuvning. Magiskt goda.
Visste ni det? Om man skalar hatten på champinjonen, blir det med mer smak.
Barnen såg ut att ha tråkigt mellan varven.
Detta avhjälptes. Satte varsin hink i händerna på dem för att plocka pinnar mot lön. Kommandoran mumlade något om barnarbete.
Det blev massor. Barnen fick sin lön och det passade bra…
…för familjen stack iväg två dagar till Göteborg och Liseberg.
Kommandoran tog hand om Morran inne och…
…drängen skötte sysslorna utomhus. Precis som vanligt.
Vi han med en hel del de där dagarna. Här en jordgubbslunch på sommarverandan.
Kommandoran stack till Stockholm för ett arbetspass och vi till Visjön.
Promenad i det vackra vädret.
Vi firade Elsas födelsedag på lördagsmorgonen och käkade lunch i Ödeshög innan de åkte hem. Elsa fick sminkpennor i present.
Resultatet av dessa fick jag se senare på Facebook.
*Omberg. Familjen upptäckte att det fanns en plats längst upp på Omberg som kallas ”Hjässan”. Därifrån ser man allt. Måste bli några bloggbilder därifrån så småningom.
**Glädje. Kommandoran var så lagom glad när hon upptäckte att hennes nyputsade fönster inte längre var nyputsade efter vattenkriget. Regn eller vattenkrig, sak detsamma.
Haha! Roligt med bus 🙂
Grattis till Elsa, och vad snygg familjen blev 😀
Notera dottern längst ner till vänster. Eller är det min dotter? 😀
sv: Så här års brukar jag ta mig ut på terrassen lite extra tidigt för att kolla ifall nån av alla bilägarna har glömt bort – eller inte vet om – det här med marknaden.
Mååånga bilar har jag sett bli bortbogserade. Hehe! 😀
Den lilla skadeglada trafikvakten skymtar fram 🙂
Att umgås med barn så här är en lyckostund i livet!
Visst är det. Som jag sagt tidigare, jag träffar dem mera nu än vi bodde i Stockholm.