Igår var det födelsedagskalas i Bålsta.
Såg inte till farbror blå varken dit eller hem. Ingen trafik, vägen är som gjord för 130 minst, bilen spinner som bäst i 140. I det här läget känns det bra med den ”totala åtstramningen” på allt i Sverige för att de ska gå med vinst. Investerarna måste ha sitt i detta utsålda land, för att vara cynisk.
Stannade till vid Kungens kurva och köpte med mig en liten Legosats till födelsedagsbarnet.
Lego kan man faktiskt inte ha för mycket av. Allvar alltså, som med Meccano.
När jag kom ut från affären var jag tvungen att uppsöka ett dike. Påmindes av stadens egenskaper. Uträttade mina behov medan jag mumlade ”slödderfasoner”.
Isak fyllde 4 år. Tycker ändå det var länge sedan de kom hem men knytet.
Kalas på smörgåstårta, fika och glass. Blev till att rulla hem igen.
Detta skulle jag kalla poolchatt, såg trivsamt ut. Kunde inte undvika att tänka på när vi byggde den. Helt fantastiska år i mitt liv när jag var hantlangare åt Greger i Bålsta. Lotta lagade goda luncher och middagar. Mys på kvällen. Ska ni inte bygga något mer?
Finns det något så härligt som att se ungar plaska?
Efter två timmar var det hög tid för hemfärd. Skulle handla och så var det ju den där VM-finalen som bara måste ses. Jag hade sett semifinalerna innan, nu hängde jag med i VM-cirkusen, den tredje och sista matchen. Sen blir det bättre på TV igen.
Fick med mig något hem från Bålsta. Det regnade i Norrköpingstrakten som vanligt…
…när jag stannade för att se hur resesällskapet hade det. Han lät mellan varven. Konstiga ljud som om bilen var utrustad med en liten elmotor för någon lyxutrustning, som bilen inte är utrustad med.
Vi hade fått tuppen av Lotta och Greger. De skulle göra sig av med den och det vet man väl hur det skulle slutat för fjäderfäet; mord.
Den bästa sträckan är grusvägen hem. Jag känner lycka varje gång jag rullar in på den. Även om jag bara varit uppe i samhället. Va fasen, står det en ko där? Ensam?
Det visade sig vara en ung älgtjur. Så fridfullt.
Vi väntade ett tag med slutleveransen, sent så att hönsen gjort natt.
Han hoppade direkt upp på pinn. De andra hönsen undrade nog vad det var för en svarten j…l som kommit till.
Vi gick ner idag för att kolla läget.
Va skönt, nu har vi en tupp i hönsgården. Han hade anpassat sig. Här saknas en höna…
…den satt där ensam på hönstrappan när vi gick in.
Vi stod och gottade oss åt att vi fått en tupp i hönsgården när det plötsligt bakom oss hördes som bilden visar och som en blixt från en klar himmel. Vi blev ståendes och stirrade på varandra, häpna….den ensamma ”hönan” på hönstrappan hade gett sig till känna. Vi som vet allt om höns.
Nåja, det få ordna sig, vi får köpa fler höns för jag tänker inte slå ihjäl någon tupp.
Den nya tuppen har anpassat sig, han har redan fått en höna som springer som klistrad till honom. Han är en tuff tupp* och ser efter sina hönor.
Majsan var nere och var nyfiken på tillskottet. Tuppen rusade fram direkt och Majsan lommade iväg. Nu är det ordning i hönsgården.
*Tuppen heter Isak men kallas Svarten på Skorpan.
Trevligt med kalas 🙂
Haha! Snopet med transvestit-tuppen 🙂
Tänk på att Trafikpolis-Ama läser här… 😀
Ama skulle aldrig skvallra 🙂
Gott att se att tuppen fått ett nytt liv. Så kränkande för tuppen ni redan hade (utan att veta) att bli utmanövrerad av en ny stöddig typ!
För övrigt tog det bara två dagar innan en av våra ungtuppar började målbrottskraxa. Han låter inte klok!
Han är inte utmanövrerad ännu. Han kanske växer till sig och han var först.
Hoppas Svarten lyckas i fortsättning med att hålla ”ordning på torpet” 🙂
Det är redan ordning på torpet med Kommandora kaxus och den nya tuppen.
🙂